Cumhuriyet’in 100’üncü yılı, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlandı.

Tüm yurtta olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yılı, ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Tören alanına gelen binlerce vatandaş coşkuyla iştirak ederken, kutlamalar Kaymakamlık makamında sabah saatlerinde yapılan bayramlaşma ile başladı.

Tebriklerin kabulü Çubuk Kaymakamlığı binasında gerçekleştirildi.

Daha sonra tören alanına geçilerek saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Kaymakam Adem Keleş ile Belediye Başkanımız  Baki Demirbaş halkı ve öğrencileri selamlaması ile devam etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kaymakam Keleş, bu toprakları vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle andıklarını söyledi.

Keleş’in konuşmasının ardından Bekir Yılmaz Ortaokulu keman orkestrası 100’üncü yıl ve kahramanlık marşlarını seslendirirken, Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi müzik gurubu konseri ve sırayla öğrencilerinden Uluğ Turanlıoğlu ‘Bugün’, Ömer Badrettin Uşaklı ‘Akdeniz’e Doğru’ adlı şiirleri okudular.

Şiirlerin okunmasından sonra Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve Çubuk Anadolu İmam Hatip Liselerinin Seymen ekibinin hazırladığı gösteriler izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.

‘Cumhuriyetimiz 100. Yaşında’ konusuyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri ve madalyaları protokol tarafından verildi.

Çubuk Yıldırım Beyazıt Çubuk Anadolu Lisesi’nin okul bandosu eşliğinde ilçede bulunan okulların düzenlediği geçit töreni vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Geçit törenine Çubuk İlçesi Terör Mağdurları Derneği üyeleri, gaziler ve şehit yakınları da ellerinde Türk bayraklarıyla ve şehitlerinin fotoğraflarıyla katıldığı kutlamalarda, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atıldı. İlçenin cadde ve sokaklarının kırmızıya boyandığı etkinlikte şehit yakınları kilometrelerce yürüdü.

İlçedeki Cumhuriyet kutlamaları tören geçişi ile sona erdi. Daha sonra protokol üyeleri ve öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi.