Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen iki depremin ardından Çubuk Kaymakamlığı ve Çubuk Belediyesi işbirliğinde ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan ‘Çubuk Yardım Eli Platformu’ çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Çubuk Belediyesi Lojistik Merkezi ve Atatürk Parkında konuşlandırılan çadırlarda deprem yaralarının sarılması için yardım seferberliği Çubuk Yardım Eli Platformu ismiyle devam ediyor.
‘’Haydi Çubuk, iyilik sensiz olmaz. Yürek bir ise, acıda birdir. Gelin yaralarımızı birlikte saralım’’ sloganıyla başlatılan yardım kampanyasında, bölgenin acil ihtiyaçları yoğun bir katılımla giderilmeye çalışılıyor.
Depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşlar kuru bakliyat, hazır gıda, konserve, çocuk maması, su, ısıtıcı, battaniye, yatak, yorgan, çocuk bezi, ıslak mendil, diş macunu, diş fırçası, sabun, kadın pedi, tuvalet kağıdı, halı, yatak, soba ve peçete gibi hijyen malzemeleri ile iç çamaşırı, çorap ve termal giysi yardımında bulunuyor.
-Kan Vermek İçin Yüzlerce Kişi Gönüllü Oldu
İlçede kan kampanyası başlatılırken, kan vermek isteyen vatandaşlar Çubuk Belediyesi Otobüsleriyle Türk Kızılayı Kan Merkezlerine götürülüyor.
-Çiftçiler Ambarındaki Ürünleri Bağışlıyor
Kimi para yardımında bulunurken, kimi araç ve ekipmanlarıyla yardıma koşarken kimileri de elinde ne varsa onu getirerek yardıma katkı veriyor. İlçede nakliyeciler tır ve kamyonlarıyla, harfiyatçılar da ellerindeki iş makinalarıyla yardımda bulunuyor. Besiciler ahırlarında bulunan büyükbaş hayvanları kestirerek etini bağışlarken, çiftçiler nohut, mercimek, bulgur ve un gibi ambarında bulunan ürünleri getiriyor.
-Besiciler Büyükbaş Hayvan Bağışlıyor
Tarım ve Hayvancılığı ile ünlü Ankara’nın Çubuk ilçesinde besiciler ve kasaplar evlerindeki büyükbaş hayvanları deprem bölgesindeki aş evlerinde kullanılmak üzere bağışlamaya devam ediyor. İlçedeki mezbahanede hayvanlarını kestirmek için sıraya giren besiciler, tekbirler eşliğinde kesilen büyükbaş hayvanları işlenerek soğuk hava depolu kamyonlara yükleniyor.
-Çubuk’a Depremzedeler Gelmeye Başladı
Çubuk Kaymakamı Adem Keleş ve Belediye Başkanı Baki Demirbaş, Kahramanmaraş’taki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ilçeye gelen deprem zedeleri ziyaret etti.
İlk olarak Hatay’dan barınmak için ilçeye gelen ve ilçedeki özel bir otele yerleştiren depremzede aileleri ziyaret eden Kaymakam Keleş ve Belediye Başkanı Demirbaş, aileleriyle görüştü.
Daha sonra Kaymakam Keleş ve Belediye Başkanı Demirbaş, Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam eden ve ilçeden çalıştığı firmaca kısa süreliğine Adıyaman’a gönderilen depremde enkaz altında kalan Kemal Nokta ile aynı hastanede kalan ve Hatay’dan gelen Şahin ve Seher Samet çiftini ziyaret etti.
-Çubuk’tan 29 Araç İnsani Yardım Gönderildi
Öte yandan ilçede bir taraftan yardımlar toplanırken bir taraftan da yardım malzemeleri bölgeye bekletilmeden gönderiliyor.
Muhtarından dernek başkanına, öğretmeninden işçisine yardıma koştuğu ilçede bugün de 3 kamyonet, 5 kamyon ve 3 Tır dolusu yardım malzemesi deprem bölgesine gönderildi.
Bu güne kadar ilçeden aralarında tır, kamyon ve kamyonetlerden oluşan 29 araç yardım malzemesi ile Çubuk Belediyesi ekiplerinden ve gönüllülerden oluşan 5 adet ekskavatör, 1 kamyon, 7 çekici, 6 kepçe, 1 kırıcı kepçe, 1 vinç, 1 otobüs ile 10 kişilik arama kurtarma ve 36 kişiden oluşan gönüllü operatörler, şoförler gönderildi.