İlçemizde bulunan şakayık çiçekleri, bu yıl mevsim normallerinin altında devam eden hava sıcaklıkları ve yağmurlar nedeniyle çiçeklerini erken dökmeye başladı.

Bu sene mevsim normallerinin altında devam eden hava sıcaklıkları ve yağışların etkisi gözle görülür dereceye ulaşırken Çubuk’ta şakayıklar erkenden çiçek döktü.

İlçemizde bulunan şakayık çiçekleri, bu yıl mevsim normallerinin altında devam eden hava sıcaklıkları ve yağmurlar nedeniyle çiçeklerini erken dökmeye başladı. Doğa yürüyüşüne çıkan vatandaşlar ve özellikle de fotoğrafçılar şakayık çiçeklerinin erken dökülmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

ŞAKAYIKLAR ERKENDEN ÇİÇEK DÖKTÜ!

İlçemizde açan şakayıklar bu yıl çiçeklerini erken dökmeye başladı. Her sene görüntüleri ile birçok fotoğrafçı tarafından fotoğraflanan şakayıklar bu sene erkenden çiçek döktü.

Mayıs ayı sonunda açan ve sadece 20 günlük ömrü bulunan şakayıkların bu yıl çiçeklerini erkenden dökmeye başlaması, doğaya kattığı ahengi izlemeye ve fotoğraflamaya gelen ziyaretçilerini üzdü.

Şakayık çiçeklerini fotoğraflamaya gelen Halil Basri Uluğ “Bu çiçekler sadece bölgedeki tepenin bir yüzünde bulunuyor. Endemik tür olduğu belirtiliyor. Kopartılması yasak, koruma altında olduğunu biliyoruz. Her sene geliyoruz, bu çiçeklerin görüntülerini alıyoruz. Aslında çok güzel bir görüntü oluşturuyordu.” ifadesini kullandı.