Çubuk Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlene ‘Tam Gençlik Tam Festival’ kortej yürüyüşü, halk oyunları gösterileri, çeşitli yarışmalar, spor etkinlikleri ve konserlerle başladı.
Festival öncesi AYBÜ Atçılık ve Antrenörlüğü Programcılığı atlı ekibi, Seymen ekibi, spor grupları, öğrenciler ve ilçe protokolü Mamak Belediyesi mehter takımı eşliğinde eski Şabanözü Kavşağından Atatürk Caddesi boyunca ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü.
Daha sonra Çubukabad Parkı ve festival alanında düzenlenen etkinlikte, ilçedeki okullar ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesindeki kulüpler tarafından stantlar kuruldu, spor aktiviteleri gerçekleştirildi.
Stantların büyük çoğunluğunda ilçedeki meslek liselerinin ve okulların tanıtımı yapılırken, bazı stantlarda öğrenciler tarafından geliştirilen çeşitli robot, insansız hava aracı, otomobil gibi teknolojik ürünler sergilendi. Bazı stantlarda el işi göz nuru ürünler ile resim ve maketler sergilenirken bazılarında da kurumların gençlere yönelik faaliyetleri anlatıldı.
Kente özgü lezzetlerin de yer aldığı festival alanında şişme oyun gruplar ile de her yaştan çocuk ve gence yönelik eğlenceler sunuluyor.
Festivalde, masa tenisi, futbol, dart, voleybol, basketbol, tenis gibi spor etkinliklerinin yanı sıra çocuk oyun alanları da yer alıyor.
Ahmet Yılmaz’ın sunuculuğunu yaptığı programda konuşan Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, ‘’Milletimizin bağrından çıkan bir lider olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde siz gençlerimize her yönüyle gelişmiş ülkelerin arasına girmiş güçlü bir Türkiye emanet edebilmek için var gücümüzle çalışmaktayız’’ dedi.
Her fırsatta geçlerin arasında olduğunu dile getiren Başkan Demirbaş, şunları söyledi:
‘’Her bakımdan iyi yetişmenizi istiyoruz. Spor, sanat ve kültürel etkinliklere yönlenmenizi istiyoruz. Her yönden sağlıklı olmanızı ve kötü alışkanlıklardan uzak durmanızı istiyoruz. Sizlerin kendine güvenen, donanımlı, çalışkan, üretken, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan dosta güven veren düşmana korku salan genç nesiller olmanızı istiyoruz.’’
Tüm Türk liderlerinin geçlere önem verdini anlatan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’da, ‘’Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli hitabesi ’Ey Türk gençliği’ diye başlıyor. Osmanlı’da da padişahlar geç yaşta yönetici olarak atanmışlardır’’ dedi.
Üniversite olarak bölgedeki yapılacak çalışmalardan da bahseden Aydınlı, Çubuklu gençlerin üniversite tercihlerini yaparken öncelikle ilçelerindeki üniversiteyi tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.
Kaymakam Adem Keleş ise, düzenlenen festivalin içerik bakımından geçlere büyük katkı vereceğini kaydetti.
Konuşmaların ardından mehteran konseri, Ankara Kulübü Derneği Seymen ekibinin gösterisi ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri sunuldu. Ardından ilçe protokolü stantlar gezdi.
Daha sonra sahne alan Ahizer Özbek ve öğrencileri ile yerel sanatçılardan Sefa Çelik, sevilen şarkılarını seslendirdi.