Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerini inceleyerek fahiş fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Denetimlerde özellikle zincir marketlerde satılan her türlü ürünün gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yapıldı.
Denetimlerde etiketsiz bazı ürünleri belirleyerek bunların hemen fiyatlandırılmasını isteyen ekipler, daha sonra ürünlerin raf ve kasa fiyatları arasındaki uyumu denetledi.
Zabıta ekipleriyle birlikte denetimlere katılan Çubuk Belediyesi Başkan Yardımcısı Harun Olmuş, ekiplerle birlikte 17 marketin denetlediklerini söyledi.
Denetimlerde uygunsuzluk tespit edilen 8 iş yerine tutanak tutularak cezai muayede uygulandığını anlatan Olmuş, şunları söyledi:
“Fiyat değişiklik tarihi, son kullanma tarihleri, ürün künyesi ve etiket kontrolleri sonucunda etiket ve kasa işlemlerinde fiyat farklılıkları tespit edilen işletmelere tutanaklar tanzim edildi. Denetimlerde kurallara uyan işletme sahipleri ve çalışanlarına teşekkür ederken 8 işletmemize de toplam 22 bin 378 TL tutarında ceza kesildi. Ayrıca son kullanma tarihi geçen ve ambalajları bozuk olan ürünlere de tutanakla el konularak imhaları gerçekleştirildi. Vatandaşlarımızın hiç şüphesi olmasın ki ekiplerimiz ilçemiz genelinde mevzuatımız kapsamında ara vermeden kontrollerine devam edecekler.”
Olmuş, vatandaşın mağdur olmamaları için raflardan aldıkları ürünlerin etiketleriyle kasa fiyatlarını takip etmeleri, ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkatlice kontrol etmelerini ve her hangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında zabıta ekiplerine ihbar etmelerini sözlerine ekledi.