Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 15. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nin açılışını yaptı.
Açılışta konuşan Töre, kendisini festivale davet eden Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’a ve ilçe halkına teşekkür etti.
Osmanlının adadan çekilmesinden bu tarafa Kıbrıs Türklerinin kimliklerini koruduklarını ve bunun için mücadele ettiklerini dile getiren Töre, Türkiye’den hiçbir zaman kopamayacaklarını ifade ederek, “KKTC bizim milli devletimizdir. Türk ordusu bizim bedenimizdeki candır. Türk milleti bizim damarlarımızdaki kandır. Biz bunlardan asla vazgeçmeyiz” dedi.
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Belediye Başkanı Baki Demirbaş’a KKTC’nin bayrağını öperek hediye eden Zorlu Töre’ye, Demirbaş’ta Çubuklu kadınlar tarafından üretilen üzerinde ‘Elif’ harfi olan tablo ve Çubuk Agat taşından yapılmış tespih ile Çubuk ansiklopedisi hediye etti.
Gastronomi temalı festivalde KKTC Meclis Başkanı Töre’ye protokol çadırı ziyaretinde Çubuk Baklavası ve yöresel ürünler üreten Pakize Çam tarafından ‘Vişneli Baklava’ ikram edildi.
Ziyarette Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı da Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın tuğrasını KKTC Meclis Başkanı Töre hediye etti.
İlçedeki Kıbrıs gazileriyle de bir araya gelen Töre, Çubuklu Seymenlere ve gazilere KKTC’nin bayrağını hediye etti.