Belediye Başkanı Baki Demirbaş’ında katılımıyla ilçenin tarihi mekanında satranç turnuvası düzenledi.

Türkiye Satranç Federasyonu Çubuk Temsilciliği, Çubuk Şehir Müzesi’nde satranç turnuvası düzenledi. Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş’ın da katılımıyla düzenlenen ve 10 sporcunu mücadele ettiği turnuva müzenin bahçesinde ve içerisinde ayrı ayrı yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği ‘Satranç tarihle buluşuyor’ projesine kendilerinin de Çubuk’tan destek verdiklerini söyleyen Başkan Demirbaş, tarihi bir mekanda tarihi bir zeka oyununun turnuvasını düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

İlçede satranç sporuna çok büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerinde 6 binin üzerinde lisanslı satranç sporcusuna sahip olduklarını kaydetti.

‘’Bu tarihi Bekir Ağalar Konağı’mızda tarihi mekanda, tarihi eserlerin ortasında yavrularımızla, gençlerimizle birlikte satranç oynadık. Tabii satranç oyunumuz yüzyıllardır süregelen çok ciddi bir spor dalıdır. Her yaştan vatandaşımızın rahatlıkla icra edebileceği bir spor dalıdır. Biz bu spor dalına çok önem veriyoruz ve şuan 6 bine yakın lisanslı sporcumuz var. Bu önemli spor dalının daha çok vatandaşlarımız tarafından oynanması amacı ile her alanda ve her platformda yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla da geçen sene 5’incisini düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Çubuk Belediyesi Açık Satranç Turnuvamızı yapmıştık. Bu sene Kovid-19 münasebetiyle yapamadık. Ankara’nın ilçeleri arasında uluslararası düzeyde yapılan ilk turnuva ilçemizde yapıldı ve yapılmaya da inşallah devam edecek.’’

Pandemi nedeniyle kısıtlı ve dönüşümlü bir turnuva yaptıklarını vurgulayan Türkiye Satranç Federasyonu Çubuk Temsilcisi Veysel Kılıçarslan ise, ‘’Tarihle iç içe güzel bir turnuva oldu. Başkanımızın turnuvaya katılması ve çocuklarla satranç oynaması bu turnuvaya ayrı bir değer kattı. Emeğe geçenlere teşekkür ederim’’ diye konuştu.