Çubuk Belediyesi tarafından verilen yüzde 100 hibe desteği çiftçileri üretime teşvik ettiğini vurgulayan Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, “Belediyemizin desteği çitçilerimizi mutlu etti. Başkentlilerin ucuz sebze tüketmesine neden oldu. İlçemizde önemli oranda sebze üretiliyor. Hem destekten hem de üretimden üreticimiz çok memnun. Özellikle yüzde 100 fide desteği çiftçimize can suyu oldu” diye konuştu.

Belediyenin dağıttığı fide nedeniyle bu yıl üretim yapmaya karar verdiğini anlatan Akkuzululu üreticiler tarlada SABAH’a tarımın önemine işaret ederek şu açıklamalarda bulundu.

Alim Kökmen; “Verilen destek nedeniyle belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ederim. Dünya tahıl krizi ile boğuşurken biz çiftçiler bereketli bir yıl geçirdi. Allah devletimize zeval vermesin. Ürettiğimiz sebzeleri Ankara’da semtlerde seyyar olarak sattıklarını anlatan Kökmen, Bize destek olanlardan Allah razı olsun. Güzel ve çok verimli bir sezon geçirdik. Ürünümüzde bu sene para etti, verimli de oldu. Ürünlerimizi sezon başında itibaren 5 liranın üzerinde sattık. Hem ailemize hem ilçemize hem de vatanımıza bir katkımız oluyor. Üretmeyi seviyoruz” dedi.

Latife Kökmen; “Severek veisteyerek domates ürettiklerini ve bu nedenle de çok iyi verim aldık. Çubuk belediyesinden verilen hibe destekleri bizi teşvik etti Allah bin kere razı olsun. Tarımın önemine işaret eden Kökmen “Toprağı seviyorum. Toprakla uğraştığımı zaman hastalığım gidiyor. Bu yıl Çubuk Belediyesinin desteği bize ayrı bir güç ve kuvvet verdi. Allah razı olsun belediye başkanımızdan.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 20 yıldır domates üretimi yaptığını ve bu yıla kadar böyle bir destek almadıklarını belirten çiftçilerden Mesut Küçük ise, “Belediyemizin fide destekleriyle bu sezon yaklaşık 60 ton domates hasadı yaptım. Allah bin bereket versin gayet güzeldi. Emek verirsen karşılığını alıyorsun. Ürettiklerimizi tarladan direk müşteriye, yani sofraya gidiyor. Bizim satış yöntemimizde aracı, komisyoncu falan olmaz. Bu şekilde olduğu için de tüketici ucuz sebze tüketiyor. Bu yıl 7 liraya domates sattık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi ilçemizde ekilmedik bir karış toprak kalmasın diye tamamen hibe olarak fide desteğimizi verdik. Bin 200 çiftçimize bir milyon fide desteği vererek herkesi üretime yönelttik. Elhamdülillah bunun da karşılığını elde edilen verim ve ürünlerle çiftçilerimiz aldı. Onların kar elde etmeleri ve mutlu olmaları bizi de çok mutlu etti. Bu sayede vatandaşlarımızda kaliteli ürünleri uygun fiyata tüketmiş oldu” açıklamasında bulundu.